Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoc OCD

16. 4. 2008

Obrazek

Život přináší jak dobrá tak i méně dobrá období. To méně dobré období u nás nastalo, když bylo Falcovi osm měsíců. V této době začal kulhat na svou pravou přední nožku a následným vyšetřením bylo zjištěno, že trpí oboustranným postižením OCD ramen. Po dohodě s několika lékaři, jsme okamžitě tuto situaci řešili operativně a tím zabránili zhoršení stavu kloubů obou ramen. OCD neboli Osteochondróza (osteochondrosis disecans)   je onemocnění vyskytující se  převážně u rostoucích psů velkých plemen. Bohužel toto onemocnění postihlo i středně velkého a lehkého pejska jako je borderka!

V odborné literatuře i lékařští ortopedi tvrdí, že je z jednou z příčin onemocnění i  dědičná dispozice. Bohužel v dnešní době se však přední nožky povinně nekontrolují na rozdíl od povinných  DKK. Souvislost s výsledkem DKK a s OCD není, takže pes s DKK 0/0 může trpět OCD.

Osteochondróza (osteochondrosis disecans) - OCD

Disekující osteochondróza, označována zkratkou OCD, je onemocnění vyskytující se  převážně u rostoucích psů velkých plemen. Jedná se o onemocnění chrupavek na kloubních plochách dlouhých kostí.

Mechanismus vzniku OCD

Na vzniku osteochondrózy se podílí více faktorů - dědičnost, plemenná predispozice, rychlost růstu i výživa. Na inkriminovaných místech, tj. na chrupavkách kloubních ploch dlouhých kostí, dochází vlivem jmenovaných faktorů k zesílení chrupavky, k nedostatečnému spojení s pod ní ležící kostí, a tím také k narušení krevního zásobení a výživy a následné nekrotizaci (odumření). Odumřelá část chrupavky se může vlivem pohybu kloubu a nárazu při skocích apod. odloučit v podobě šupiny do kloubní dutiny, kde působí jako cizí těleso a způsobuje bolestivost, nestabilitu kloubu a časem vznik artrózu. Někdy dochází k mineralizaci úlomku a defekt je na rentgenových snímcích dobře patrný jako tzv. kloubní myška. V ostatních případech vidíme na RTG snímku oploštění hlavice nebo tmavý defekt.

 Výskyt OCD a projevy

 Nejčastěji postiženým kloubem je kloub ramenní, dále kolenní, loketní a hlezenní.       OCD je velmi často provázena jen mírným nebo intermitentním kulháním, které se  projevuje střídáním období výraznějšího kulhání s obdobím, kdy zvíře vůbec nekulhá. To je způsobeno změnami polohy chrupavčité šupiny v kloubu. Kulhání většinou zesílí   až v pozdějším věku vlivem následných artrotických změn.

 Řešení

V časných stadiích, kdy je OCD diagnostikována rentgenologicky bez klinických příznaků, je možné pokusit se o konzervativní řešení. Spočívá v pohybovém klidu na 4-6 týdnů, podávání chondroprotektiv a energeticky chudé dietě. Častěji je ale nutné přistoupit k chirurgickému řešení, v podstatě u všech jedinců starších 7 měsíců. Chirurgický zákrok spočívá v odstranění změněné chrupavky, případně v oživení tkáně pod defektem navrtáním, čímž se způsobí krvácení a dojde tak k rychlejšímu hojení a k vyplnění defektu fibrózní chrupavkou.

 

Obrazek

Obrazek

Prevence 

Majitel zvířete může také ovlivnit výskyt tohoto onemocnění a to především výživou. Bylo prokázáno, že častěji se objevuje u psů, kteří jsou v období růstu krmeni ad libitum (neomezený přístup ke krmivu), škodlivý je hlavně vysoký přísun energie a velké množství vápníku v krmivu. Dbejte tedy na to, aby především štěňata velkých a obřích plemen dostávala granule specielně pro ně vyvinutá, nepřekračujte určené dávkování a samovolně nedoplňujte vápník.

 

Jak vše zvládal náš Falco 

Prní operaci prodělal 3. ledna 2008 a to  pravou nožku, která byla již tak  špatná, že už ani nemohl jíst ve stoje, ale v leže. Musel dost zkoušet a také to bylo znát i na poškození pravého ramene

průběh operace: kaudolaterální traumatický přístup mezi akromiální a spinální hlavou deltoideu, kloubní pouzdro distendované, po incizi výtok většího množství čiré vazké synovie s malými kousky chrupavčité tkáně,  v centru hlavice léze cca 7 x 12 mm, zasahující až do subchondrální kosti . Následovala revize okrajů chrupavky, excize volných částí, ošetření léze frézou, sutura kloubního pouzdra jdn. steh PDS 2/0,svaly, fascie, podkoží, intradermál PDS 2/0, kůže pokr. jištěný steh Filapeau 3/0

 

Druhou operaci levého ramene Falco podstoupil dne 27. března 2008. Tato nožka nebyla toliko postižená jako pravá , ale přesto se zde potvrdila OCD metodou aplikace kontrastní látky přímo do chrupavky. Zde pak posuzovatel rentgenogramů potvrdil, pronikání kontrastu pod lalok nedislokované chrupavky.

průběh druhé operace:  OCD tvořeno na mediální straně připojeným lalokem, snadno nadzvednutelný, odříznutí laloku skalpelem č. 11, revize okrajů chrupavky, excize volných částí , ošetření léze frézou, futura kloubního pouzdra jdn. stech PDS 1, svaly, facie PDS 1, podkoží, intradermál PDS 2/0 , kůže pokr. jištěný steh Filapeau 3/0

 

Co se týče pooperačního stavu Falca musím říci, že při první operaci nám naříkal až do tří do rána – vzala jsem si ho k sobě do postýlky a povídala jsem si s ním a snažila jsem se ho uklidnit.  První den se po operaci ani nevyčůral i přesto, že jsem ho nosila za barák v ruce. Druhý den chodil po třech a k večeru již se snažil došlápnout i na operovanou nožku a čůrání venku se také zdařilo. Třetí den po operaci chodí již po čtyřech, samozřejmě že kulhá. Každým dnem se jeho stav rapidně zlepšoval a měsíc po operaci by nikdo nepoznal, kdyby nebyl vyholený , že nějakou operaci prodělal.

Stav po druhé operaci byl lepší, Falco již nenaříkal a byl v klidu. Vše probíhalo bez komplikací,jenom se mu nelíbil límec, který jsme mu museli nasazovat po obou operacích,když jsme u něj přímo nebyli, aby si nevykousal stehy z rány. Pak jsme ale zjistili,že límec nezabrání  tomu, aby si zadní nožkou ránu nerozdrápal,tak panička vymyslela nasadit na zadní nožku psí bačkůrku a tím  bylo vše vychytané. Stehy se vyndaly za 14 dní po operaci a to bylo zároveň vysvobození od límce i bačkůrky.

 

Tyto obrázky jsem nafotila 14 dní po druhé operaci levého ramínka.  Stehy jsou již odstraněny a rána začíná zarůstat. Jizvu třikrát denně potíráme skvělou mastí Bepanthen plus. Po měsíci bude strst  už natolik dlouhá, že jizva nebude skoro vidět. Jelikož borderka má srst polodlouhou,tak po dosažení celého osrstění vyholeného místa nebude nic poznat.

  

Obrazek

 

Obrazek

Co se týče prognózy do budoucna.

Tím, že jsme OCD odhalili včas a provedli operace, tímto jsme zmírnili tvorbu artrozy a prodloužili funkčnost kloubů. Co se týče sportu, je na rozdíl od dysplazie loktů a kyčlí pes po operaci většinou bez potíží a je schopen sportovního využití.  Falco musí doživotně užívat kvalitní krmivo a doplňky na klouby  doporučené ortopedem.

Závěrem

Tímto svým příspěvkem na stránkách, jsem chtěla ostatním majitelům pejsků vzkázat, že jakékoli kulhání u  mladého pejska – n e p o d c e ň u j t e   !  !  !  Okamžitě vyhledejte specialistu a zjistěte pravou příčinu ! Nedejte na rady druhých, že si pes sám pomůže atd.

Čím dříve odhalíte OCD, tím lépe do budoucna pro vašeho pejska !!!

Také bych byla velice pro, kdyby měli papíroví pejsci veškeré vyšetření na dědičné choroby – ne jenom ty, které jsou povinné !!! Je vidět, že toto nestačí . V cizině jsou prý pravidla pro uchovnění přísnější a tím se více zamezí přenášení dědičných chorob.

Ještě dodávám mé dotazy do vet poradny

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

 
OCD ramen u border kolie
Horová
30.3.2008 
Dobrý den, mám border kolii - psa s PP. V osmi měsících začal kulhat na pravou nožku. Následně mu byla zjištěna OCD obou ramen. Pes byl odoperován v 10 měsících a druhou nožku v 12 měsících. Nejsem si vědoma velké zátěže pejska a ani chyby ve výživě. Říká se, že je tato nemoc dědičná. Také by mě zajímalo zda hodnoty DKK mají vliv i na přední končetiny. V rodokmenu jsem zjistila, že rodiče otce mého psa měli hodnoty otecDKK 2/2 x matka 1/1. Přední nožky se bohužel nekontrolují... Toto onemocnění mě zaráží, jelikož borderka je lehký pes středního vzrůstu. Měla jsem s pejskem v plánu něký sport (ne však profesionálně). Je možné s tímto onemocněním běhat agility (lehce)? Děkuji za odpověď Horová
zobraz podrobnosti
Odpověď na dotaz
MVDr. Lukáš Duchek
1.4.2008 
Dobrý den.
Onemocnění OCD ramenních kloubů nijak nesouvisí s dysplazií kyčlí nebo loktů. Toto onemocnění se objevuje během vývoje většinou u velkých a obřích plemen. Předpokládá se dědičná dispozice pro toto onemocnění, některé kluby v zahraničí již OCD ramen testují pro připuštění do chovu. Border kolie opravdu nepatří mezi obvyklé pacienty s OCD ramene, tedy měla jste docela smůlu. Co se týče sportu, je na rozdíl od dysplazie loktů a kyčlí pes po operaci většinou bez potíží a je schopen sportovního využití.
S pozdravem MVDr. Lukáš Duchek